MENÜ

Ígéretünkhöz híven a zsűri tagjainak szóbeli értékelését is közzé tesszük, (már aki fűzött hozzá bármi nemű megjegyzést a pontozáson kívül)

A vastag dőlt betűvel írt szavak az általunk alkotott jeligék, ugyanis a zsűri a verseket jeligésen kapta meg.

Most a közzététel előtt szúrtuk be a jeligék által takart neveket.

Reméljük a hasznosítható tanácsok, segítik a további szép és szebb alkotások létrejöttét.

 

Elsőként a zsűri hölgytagjai közül Szepsy Eleonora a mindenki Nóra nénijének tanácsait közöljük, amelyet az eredményhírdetésen a jelenlevőknek felolvastunk

 

Kedves fiatalabb és idősebb Lányok és Fiúk!

 

Verseitek elbírálására való felkéréskor még azt gondoltam, itt tudok majd lenni, szemtől szembe láthatjuk egymást, és közvetlenül szólhatok hozzátok. Másképp alakult, így most csupán a leírt gondolataimat hallhatjátok.

 

Nagy megtiszteltetésnek vettem, hogy tagja lehetek a zsűrinek. Ezt ezúton is köszönöm! Másrészt örömmel töltött el, hogy ilyen szép számmal jelentkeztetek a megmérettetésre.

 

Saját tapasztalatomból tudom – mivel régen írok -, hogy milyen jó dolog a gondolatainkat, érzelmeinket kifejezni írásban. Hiszen ez egy alkotás. Mondhatom: Teremtés! Tegyétek ezt Ti is, bátran!

 

Hogy az írásaitok egyre jobb lehessen, sokat kell olvasni, hogy szókincsetek bővüljön.

Merészen engedjétek el a fantáziátokat, s a gondolataitokat rendezve, szép jelzőkkel, hasonlatokkal díszítve papírra is vethetitek.

Ha valóban verset szeretnétek írni, ismerkedjetek a jeles költők alkotásaival. Figyeljetek oda arra, hogy miként fejezik ki a mondanivalójukat!

Vegyétek észre a sorok ritmusát, a sorvégek rímeit! Lehet egy kicsit tanulni is a versírást! Igazából viszont adottság kell hozzá!

Azt is sokat kell csiszolni, míg végül megközelíti a jót, a tökéletest. Akinek viszont nem sikerül a rímalkotás, az írjon inkább mesét, kis novellát, mint rossz verset!

Mindenkinek javaslom: írjon, de pályázni nem kell mindenkinek! (Majd később!)

Továbbá: erősen felhívom a figyelmeteket a mi magyar anyanyelvünk csodálatosságára!

A szavaink bőségesen biztosítják a választék lehetőségét a téma kifejtésére.

Fontos a helyesírási szabályok ismerete, annak betartása! (Legyen kéznél a Szabályzat, hogy bármikor belenézhess, ha bizonytalan vagy!)

Az sem árt, ha tanáraitok, vagy más felnőtt segítségét kéritek. Főleg, ha már pályázatra adtok be anyagot! (Sok helyesírási hibával találkoztam a versekben.)

Szerintem helytelen, és rövid életű divat lesz az, hogy egyesek a versekben nem használnak semmilyen mondatvégi írásjelet, se közben vesszőt, se nagy kezdőbetűt. Ez csak feltűnés-keresés, hogy: Ni csak! Én ilyet is merek papírra vetni! Ne kövessétek! Az igazi nagyok nem csinálnak ilyet!

Még néhány általános tanács:

Az igeidők ne keveredjenek; Az alany és állítmány számbeli egyeztetése fontos; kerülendők az ú.n. ragrímek (szárnyával-lányával-táncával);

csak a személy a ’ki’; az összes többi ’mi’;

az ikes igék ragozására figyelni;

nem szerencsések az értelmetlen hasonlatok (zöld vagyok, mint a kék ég);

a többszörösen összetett mondatok sem sikeresek a versben;

új szavak alkotása megengedett, de nem a helyesírási szabályok elferdítésével ( a sző ige múlt ideje szőtt, és nem szövött!

Vagy a véd ige e.sz.2.sz-ben védsz, védesz, de nem védel!);

a szóismétlések nem viszik előre a mondanivalót, esetleg unalmassá válnak. (Kivétel, ha valamit határozottan hangsúlyozni akarunk: Te vagy…, Te vagy…)

 

Egy kicsit közelebbről nézve így szól a véleményem:

 

Alsós Tanulókhoz: dicséretes a próbálkozásotok. Ha többet írtok, sikeresebb lesz a pályázatotok.

Felsős Tanulók: Sokan pályáztatok. Érezni, hogy vannak köztetek valóban kezdők, de néhányan egész jókat írtatok. Tetszett a széleskörű témaválasztás, valamint, hogy mertek írni a legszebb dologról, a szerelemről is.

Vigyázzatok erre a szent érzésre, be ne szennyezzétek!

A sok jó közül kiemelem „Mohos”-t, (Mohos Kristóf) és folytatásra biztatom!

Hasonlóan „Lexy”-t (Freund Alexandra) és „Riá”-t, (Seres Viktória Judit) akik komoly témát választottak,

de tetszett „Tóri” (Szaller Viktória) humora, kis hibákkal, jó mindkét verse.

Szintén jók a versei „Szücsi”-nek, (Szücs Boglárka)bár a családjáról szóló nem ballada! (Nézd meg, mi a ballada!) Hiányoltam, hogy magadról nem írtál benne.

Megemlítem „Zalai”-t,(Szalai Tibor) kinek egy-egy szótag elhagyásával, ill. máshol éppen hozzáadásával szinte tökéletessé válna a verse!

Ambiciózus”! (Laczi Patrik) Azt írod: Bolti novella; de hiszen ez vers! Lehetne módosítani a címet?!

Megdicsérem „Glotz”-ot is,(Glotz Adél Anna) főleg a jó témáiért, amiket egész jól írt meg.

 

Középiskolás Tanulók: Érdekes, hogy szám szerint éppen annyian pályáztatok, mint a felsősök: 23-an. Érződött, hogy köztetek is vannak, akik a versírás útjának elején járnak, és örömmel olvastam a már komolyabb, inkább versnek nevezhető írásokat!

Csondor”(Csondor Soma): Jók a verseid, már lüktetnek is a sorok, csak néha biccennek, ha hiányzik, vagy eggyel több a sorban a szótagszám. (Olykor nem árt számolni!)

Dán”(Gaál Dániel): A síron túl c. versedhez üzenem: Én is remélem, a mai napig is! No, és: Petőfi Sándor hallja, és segít neked, ha erősen hiszed!

Dorci”(Adelmayer Dóra)! Tökéletes a versed. Kár, hogy csak egyet olvashattam tőled! Írj sok szépet!

Szinte hibátlanok „Duszi”(Duduj Szilvia): versei. Csak így tovább!

Merész dologra vállalkozott „Netti”(Kató Zsanett), a szonett írásával. Vigyázz, e versformának kötött szótagszáma van! Próbálkozásaid komolyak, dicséretesek.

Jó rímek találhatók „Pankus”( Szabó Veronika Anna) versében.

Megérdemli az említést „Tália”( Dudás Natália) és „Tuka”( Tuka Márk) verse is.

 

Végezetül csak megerősítem a dicséreteket, a biztatást, és mindnyájatoknak kívánom, hogy sikeresek legyetek az életben, akár még íróként is!

Tisztelettel üdvözlöm a Szervezőket, a zsűri többi tagját, a Segítőket, a Pályázókat, és a jelen eredményhirdetés minden Résztvevőjét!

 

Szeretettel: Szepsy Eleonóra

vagy inkább Nóra néni

Hírek

  • ÜRÖM AZ ÖRÖMBEN
    2012-04-20 13:49:28

    Sajnos, amitől jó ideje visszhangzott az ország, (idegen szellemi termékek jogszerűtlen felhasználása, más néven „plagizálás”), a beküldött pályaművek között is előfordult.

    Természetesen kizártuk a versenyből

    Egy alsó tagozatos kisiskolás egy 2009-ben a világhálóra felkerült verssel pályázott.

    A 10 sorból, 66 szóból álló verset cím nélkül és 2 sor megcserélésével  és 3 szó elhagyásával küldte be.

    A 2009-ben tanévnyitóra felkerült vers keletkezésének idején a pályázó a zsűri megítélése szerint legjobb esetben is csak második osztályt kezdő lehetett, és kizárt, hogy egy olyan színvonalú verset írt volna.

    Amennyiben a zsűri tévedett volna, úgy megkövetjük.


    Ugyanakkor szeretnénk mindenki figyelmét felhívni, idegen tollakkal ékeskedni nem dicsőség, és a mai technikai adottságok mellett a lebukás veszélye óriási.

    Arra kérünk mindenkit ne éljen vele!

    __________________

  • ELÉRHETŐSÉGÜNK:
    2012-04-17 12:12:51

    ammegy@gmail.com

    +36 20 80 60 409

    +36 20 918 50 70

    __________________

  • Nyertesekhez
    2012-04-17 11:37:04

    Minden nyertes pályázónak, aki nem tudott a távolság, vagy egyéb okok miatt, az eredményhídetésen résztvenni, az oklevelet és a könyvjutalmat postázzuk.

    __________________________

  • Pályázatra beérkezett versek
    2012-04-16 23:59:43

    Minden pályázónak! A pályázatra beérkezett versek amelyekhez a zsüri tagjai kiegészítést,javaslatot, külön véleményt füztek felkerülnek  a honlapra

    ______________________

  • Egyes zsűri tagok értékelései szóban
    2012-04-16 02:04:53

    A zsüri tagjainak egyes versekhez füzött, észrevételei, az alkotónak szánt javaslatai, rövid időn belül szintén felkerülnek a honlapra

    ____________________________

Asztali nézet